Ο ιταλικός ραδιοτηλεοπτικός σταθμός RAI
ανακοίνωσε τους 22 διαγωνιζόμενους που θα δώσουν την δική τους μάχη να κερδίσουν το χρυσό εισιτήριο εκπροσώπησης της Ιταλίας στο Ρότερνταμ. Τα υποψήφια τραγούδια θα αποκαλυφθούν τις επόμενες μέρες.
Οι 22 συμμετέχοντες στο Φεστιβάλ είναι:
Anastasio
Giordana Angi
Bugo feat. Morgan
Diodato
Elodie
Francesco Gabbani
Irene Grandi
Raphael Gualazzi
Paolo Jannacci
Junior Cally
Elettra Lamborghini
Achille Lauro
Levante
Le Vibrazioni
Marco Masini
Enrico Nigiotti
Piero Pelù
Pinguini Tattici Nucleari
Rancore
Riccardo “Riki” Marcuzzo
Alberto Urso
Michele Zarrillo
Παλιοί και γνώριμοι συμμετέχοντες στην Eurovision επιστρέφουν και δεν είναι άλλοι από τον Francesco Gabbani και τον Raphael Gualazzi. Ο Francesco με το Occidentali Karma το 2017,το απόλυτο φαβορί εκείνης της χρονιάς, κατέκτησε την 6η θέση στον Μεγάλο Τελικό στο Κίεβο
ενώ Raphael Gualazzi το Σαν Ρέμο το 2011 με το Madness Of Love κατέκτησε την 2η θέση στο Ντίσελντορφ.
Η 70η έκδοση του Φεστιβάλ di Sanremo, υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση του δημοφιλούς Ιταλού παρουσιαστή Amadeus, θα μεταδοθεί από τις 4 έως τις 8 Φεβρουαρίου 2020 ζωντανά από το Θέατρο Ariston στο Σαν Ρέμο.